Dálniční kaple Smíření

Novostavba první dálniční kaple v ČR na odpočívadle u Šlovic na 83. kilometru dálnice D5 ve směru Rozvadov - Praha.


Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze vzniklo v nově upravených prostorách bývalého františkánského kláštera. Kromě stálé expozice jsou přístupné i původní gotické interiéry s freskami z druhé pol. 15. stol. 


TECHNOCRANE

Továrna na teleskopické jeřáby pro filmový průmysl byla postavena v letech 2001 až 2005 na Borských polích v Plzni.


Klášter Chotěšov

Bývalý ženský premontstrátský klášter založený ve 13. století. Postupná obnovova probíhá od roku 1992. V současné době je klášter využíván převážně ke kulturním akcím.


Opatství Nový Dvůr


Konverze areálu bývalého hospodářského dvora v Dobré Vodě u Toužimi na trapistický klášter. Probíhá od roku 1999 ve spolupráci s architektem Johnem Pawsonem.


Techmania Science Center Plzeň

Moderní interaktivní centrum pro děti a dospělé, kteří mohou objevovat přírodní zákony, říši zvířat, historii průmyslu a techniky nebo energii ukrytou v obnovitelných zdrojích.


NTIS a CTPVV

Výzkumné Evropské centrum excelence NTIS a CTPVV Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity, postavené v letech 2012 - 2014 v Plzni.


10 HVĚZD

Revitalizací souboru židovských památek v deseti lokalitách vznikla síť oblastních kulturně vzdělávacích center židovské kultury, které prezentují jedinečné kulturní dědictví České republiky.


Bytový dům Poděbradova

Bytový dům Poděbradova Plzeň, jehož architektura domu se vědomě hlásí k předválečné funkcionalistické estetice.


Planetárium Plzeň

Planetárium je umístěno v restaurované budově č. 56 bývalé kantýny Škodových závodů s unikátní nosnou konstrukcí z dřevěných rámů Hetzer v areálu Techmania Science Center.


PEKASS centrála

Obchodně administrativní, školicí, testovací a skladový objekt firmy PEKASS specializující se na dodávky a servis strojů a zařízení pekáren a cukráren.

Z tisku

Moderní oltářní kříže vznikají v dílně sochaře Václava Česáka

[04.03.2010]
Na moderní oltářní kříže z materiálů jako je nerez, sklo a kámen se v poslední době zaměřuje nepomucký sochař Václav Česák.

Nepomuk - Na moderní oltářní kříže z materiálů jako je nerez, sklo a kámen se v poslední době zaměřuje nepomucký sochař Václav Česák. Jeden z jeho netradičně pojatých křížů, které představují moderní variaci na symboliku svaté Trojice, byl například nedávno zakoupen jako dar pro wroclavského arcibiskupa. Další nyní umístil osmačtyřicetiletý umělec do nově vznikající kaple plzeňského střediska salesiánů, pro něž vytvořil i svatostánek. Sakrální tvorbě se chce věnovat ještě více, řekl ČTK autor.

"Měl jsem v plánu se touto tématikou (oltářních křížů) zabývat už dávno. Jednoho dne mi začaly chodit nápady. Navrhl jsem asi 40 křížů, určité z nich jsem vybral a dosud čtyři zrealizoval, další chystám," uvedl.

Jeho díla jsou pojata velmi moderně a abstraktně. Například kříž v kapli Salesiánského střediska mládeže, kterou navrhl plzeňský architekt Jan Soukup, je ze skla a nerezu. "Odráží symboliku svaté Trojice. Na vrcholu je trojúhelník jako symbol Božího oka, uprostřed v místech, kde měly být Ježíšovy ruce, je moderně pojatá holubice jako symbol Ducha svatého," řekl Česák. Do dolní části kříže umístil kruhový výřez, v němž trny z červeného skla symbolizují krev a trnovou korunu.

Všechny návrhy i hotová díla prezentoval na své poslední loňské výstavě v centru kultury a umění ve Varšavě, kde byl největší z křížů zakoupen jako dar pro arcibiskupa. Česák tam také dostal objednávku na vytvoření hlavní ceny golfového turnaje v Krakově. Předtím vystavoval v pánském klubu v Obecním domě, na obou vernisážích zpívala se svým duem Two voices jeho budoucí žena mezzosopranistka Edita Adlerová.

Za hlavní inspiraci pro svou tvorbu považuje Česák především duchovní rozměr futurismu a po svém křtu v roce 2003 křesťanské symboly, z čehož vychází i jeho životní filozofie. Na sakrální tvorbu se chce orientovat ještě více. Jeho díla směřují i za hranice. Sochou sv. Jana Nepomuckého ozdobil kostel v rumunské vesnici Gernik, oblasti Banátu, druhá socha sv. Václava je v srbské vesničce Kruščica. V obou vesnicích dodnes žijí Češi.

"Samozřejmě dělám i jiné věci, ale když se člověk zamyslí, tak v kostelích a sakrálních prostorech vždy bylo to nejlepší umění. I v dnešní době se na to dbá a člověk má jistotu, že tam nalezne tu správnou krásu. Nemá si to tam možnost nač hrát. Umělec se tam dostane jen v případě, že to v sobě má," dodal sochař, který rád využívá širokého spektra materiálů a kromě skla a nerezu i kámen, ocel, bronz a další speciální hmoty. Znám je zatím hlavně jako autor desítek plastik, mimo jiné bronzového monumentu Franka Zappy v německém Bad Doberanu či čtyř bronzových bust rockových legend ve švýcarské Basileji, například Micka Jaggera a dalších.

Eva Barborková sap, ČTK

Zdroj: www.ceskenoviny.cz 4. 3. 2010

zpět ...