Klášter Chotěšov

Bývalý ženský premontstrátský klášter založený ve 13. století. Postupná obnovova probíhá od roku 1992. V současné době je klášter využíván převážně ke kulturním akcím.


Planetárium Plzeň

Planetárium je umístěno v restaurované budově č. 56 bývalé kantýny Škodových závodů s unikátní nosnou konstrukcí z dřevěných rámů Hetzer v areálu Techmania Science Center.


Dálniční kaple Smíření

Novostavba první dálniční kaple v ČR na odpočívadle u Šlovic na 83. kilometru dálnice D5 ve směru Rozvadov - Praha.


Bytový dům Poděbradova

Bytový dům Poděbradova Plzeň, jehož architektura domu se vědomě hlásí k předválečné funkcionalistické estetice.


10 HVĚZD

Revitalizací souboru židovských památek v deseti lokalitách vznikla síť oblastních kulturně vzdělávacích center židovské kultury, které prezentují jedinečné kulturní dědictví České republiky.


TECHNOCRANE

Továrna na teleskopické jeřáby pro filmový průmysl byla postavena v letech 2001 až 2005 na Borských polích v Plzni.


Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze vzniklo v nově upravených prostorách bývalého františkánského kláštera. Kromě stálé expozice jsou přístupné i původní gotické interiéry s freskami z druhé pol. 15. stol. 


NTIS a CTPVV

Výzkumné Evropské centrum excelence NTIS a CTPVV Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity, postavené v letech 2012 - 2014 v Plzni.


Techmania Science Center Plzeň

Moderní interaktivní centrum pro děti a dospělé, kteří mohou objevovat přírodní zákony, říši zvířat, historii průmyslu a techniky nebo energii ukrytou v obnovitelných zdrojích.


PEKASS centrála

Obchodně administrativní, školicí, testovací a skladový objekt firmy PEKASS specializující se na dodávky a servis strojů a zařízení pekáren a cukráren.


Opatství Nový Dvůr


Konverze areálu bývalého hospodářského dvora v Dobré Vodě u Toužimi na trapistický klášter. Probíhá od roku 1999 ve spolupráci s architektem Johnem Pawsonem.

Z tisku

Beseda otvírá venkovní scénu

[11.06.2009]
Proměny slavné budovy - obnova secesní Měšťanské besedy v centru Plzně dospěla do závěrečné fáze. Po desítkách let se lidé budou moci bavit ve vnitrobloku. Uvítá je tu například skleněný taneční parket či historický kuželník.

PROMĚNY SLAVNÉ BUDOVY

Plzeň - Po desítkách let se veřejnosti otevře vnitroblok jedné z nejkrásnějších budov v Plzni - Měšťanské besedy. Už za několik dnů budou moci lidé vstoupit do renovovaného prostoru se secesním altánem, skleněným tanečním parketem a barem. Opraven je také unikátní kuželník, který je zřejmě jediným, který se v Plzni zachoval. Do klidného dvora ve stínu stromů bude možné vstoupit nejen z budovy, ale také novým průchodem z Americké třídy. Otevřeno má být už 22. června.

Dvůr Besedy chátral několik desetiletí. Málokdo z Plzeňanů dnes ví, jaký skvost se v centru města nachází. „Dvůr s altánem byl postaven již na přelomu 19. a 20. století současně s celou Besedou. Ve své době sloužil jako místo pro setkávání měšťanů, hrálo se zde divadlo nebo pořádaly koncerty. Svému účelu sloužil až do 70. let minulého století, kdy začal chátrat,“ říká k historii Besedy architekt a památkář Petr Domanický. „Cenné prostory se pak proměnily ve skladiště. Altán a kuželník podléhaly zkáze ještě rychleji než samotná budova Besedy, trpěla totiž především dřevěná konstrukce,“ dodává Petr Domanický.

Architekt připomíná, že podobný osud měly další altány a kuželníky po celé Plzni, které byly dříve běžnou součástí restaurací a společenských domů. „Jeden byl například vedle Pekla. Tam nyní vede silnice. Krásný altán zchátral také u bývalého spolkového domu ve vnitrobloku současné menzy v Kollárově ulici,“ sděluje Petr Domanický. „Proto je dobře, že se podařilo altán i kuželník v Besedě zachránit. Myslím, že dnes je už zcela unikátní,“ dodává Domanický.

Rekonstrukce dvora byla jednou z finálních částí celkové obnovy Měšťanské besedy, která začala opravou hlavního průčelí v roce 1994. „Po rekonstrukci byla Měšťanská beseda slavnostně otevřena v lednu 2005 a úpravy se dotkly také vnitrobloku. Dnes je jeho součástí také moderní bowling se dvěma dráhami a malým barem, který je v budově secesního kuželníku,“ upozorňuje ředitel Měšťanské besedy Ivan Jáchim. Ten dodává, že finišují jednání s provozovatelem zahradní restaurace firmou Janák Bros tak, aby se 22. června mohlo otevřít.

Obnova monumentálního dřevěného altánu, kuželníku a dalších částí vnitrobloku byla technicky náročná a dohlíželi na ni odborníci. „Byl přizván restaurátor, který vyhodnotil stav všech dřevěných částí a nakonec došlo k záchraně přibližně třetiny původních prvků s doplněním o přesné repliky ostatních konstrukcí,“ konstatuje Petr Marovič, vedoucí Odboru památkové péče plzeňského magistrátu. „Barevnost konstrukcí se blíží té v době otevření Besedy. Také skleněný parket vychází z doloženého původního stavu,“ dodává Marovič. Ačkoli se dbalo na zachování původní podoby dvora, na dvoře se objevily také moderní prvky, jež mají zaručit komfort hostů. „Samozřejmostí je sociální zázemí nebo moderně vybavený bar. Nový je také pergolový předěl na okraji dvora a samozřejmě kvalitní vybavení bowlingové herny,“ vysvětluje pracovník Měšťanské besedy Josef Rund.

Před desetiletími by návštěvníci také marně hledali vstup z Americké. „Bylo nutné vymyslet průchod, aby mohl být dvorek otevřen až do pozdějšího večera. Při větších akcích totiž není možné, aby všichni návštěvníci chodili budovou Besedy,“ říká Josef Rund.

Zatím není jasné, po jakou část roku bude dvůr otevřen. Závislé to bude na počasí. „Není tu zastřešení, otevřeno tak bude hlavně za hezkého počasí v letní sezoně. V zimě se zavře zřejmě i kuželník, protože kvůli ochraně historicky cenné stavby ji nelze vytápět,“ míní Josef Rund.

Zdroj: Mladá fronta DNES - Kraj Plzeňský 10. 6. 2009

zpět ...