TECHNOCRANE

Továrna na teleskopické jeřáby pro filmový průmysl byla postavena v letech 2001 až 2005 na Borských polích v Plzni.


Dálniční kaple Smíření

Novostavba první dálniční kaple v ČR na odpočívadle u Šlovic na 83. kilometru dálnice D5 ve směru Rozvadov - Praha.


10 HVĚZD

Revitalizací souboru židovských památek v deseti lokalitách vznikla síť oblastních kulturně vzdělávacích center židovské kultury, které prezentují jedinečné kulturní dědictví České republiky.


Bytový dům Poděbradova

Bytový dům Poděbradova Plzeň, jehož architektura domu se vědomě hlásí k předválečné funkcionalistické estetice.


NTIS a CTPVV

Výzkumné Evropské centrum excelence NTIS a CTPVV Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity, postavené v letech 2012 - 2014 v Plzni.


Planetárium Plzeň

Planetárium je umístěno v restaurované budově č. 56 bývalé kantýny Škodových závodů s unikátní nosnou konstrukcí z dřevěných rámů Hetzer v areálu Techmania Science Center.


Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze vzniklo v nově upravených prostorách bývalého františkánského kláštera. Kromě stálé expozice jsou přístupné i původní gotické interiéry s freskami z druhé pol. 15. stol. 


Opatství Nový Dvůr


Konverze areálu bývalého hospodářského dvora v Dobré Vodě u Toužimi na trapistický klášter. Probíhá od roku 1999 ve spolupráci s architektem Johnem Pawsonem.


PEKASS centrála

Obchodně administrativní, školicí, testovací a skladový objekt firmy PEKASS specializující se na dodávky a servis strojů a zařízení pekáren a cukráren.


Techmania Science Center Plzeň

Moderní interaktivní centrum pro děti a dospělé, kteří mohou objevovat přírodní zákony, říši zvířat, historii průmyslu a techniky nebo energii ukrytou v obnovitelných zdrojích.


Klášter Chotěšov

Bývalý ženský premontstrátský klášter založený ve 13. století. Postupná obnovova probíhá od roku 1992. V současné době je klášter využíván převážně ke kulturním akcím.

Z tisku

Utkají se o titul Stavba roku

[22.03.2009]
Porota vybrala jedenáct finalistů, je mezi nimi jediná novostavba z Plzně

Utkají se o titul Stavba roku

Porota vybrala jedenáct finalistů, je mezi nimi jediná novostavba z Plzně

Čtvrtek 26.března bude v Plzni patřit architektuře. Ve známost vejde vítěz šestého ročníku soutěže Stavba roku Plzeňského kraje. O titul se bude ucházet v pěti kategoriích jedenáct staveb, které porota vybrala z více než třiceti přihlášených projektů. „Nehodnotíme jen konstrukční řešení, ale všímáme si i toho, jak stavbu přijali lidé v okolí a jak slouží svému účelu,“ popsal hlavní kritéria soutěže Miroslav Michalec, vedoucí odboru regionálního rozvoje Plzeňského kraje a člen hodnotící komise. Podle jeho zkušeností o titul stojí nejen architekti, ale i stavební firmy, které ho pak využívají při své propagaci. Do finále soutěže se tentokrát probojovala pouze jedná novostavba z krajské metropole – hotel Angelo. Novou budovou naproti pivovaru si ale plzeňští architekti příliš neoblíbili. „Myslel jsem, že hotel bude hezčí. Začíná ale vytvářet ulici, což je dobře,“ myslí si architekt Jan Soukup. Jeho kolegyně Anna Hostičková, která zasedá v hodnotící komisi soutěže, je vůči plzeňské novostavbě ještě kritičtější. „K srdci mi rozhodně nepřirostla. Vadí mi její fasádní uniformita a řešení hlavních vstupů. Připomíná mi to 60. léta minulého století, “ tvrdí plzeňská architektka. Zatím co hotel Angelo je před čtvrtečním vyhlášením soutěže podceňovaný, rekonstrukci barokního špýcharu v Tlučné pasují mnozí na roli favorita. Z původní zanedbané sýpky vznikl v historickém středu obce penzion se stylovou restaurací. Špýchar je posledním zachovaným stavením z někdejšího hospodářského dvora rodu Lobkowiczů. „U mě mají šanci spíše výjimečné stavby a musím přiznat, že špýchar mě hodně zaujal, “ říká architektka Anna Hostičková. Majitelé špýcharu Miloše Půsta nominace na titul potěšila: „Do soutěže jsem se přihlásil protože vím, že se nám rekonstrukce opravdu povedla a je jedinečná v celé zemi.“ Sám navrhoval úpravu interiétů. Rekonstrukci fasády zajistil architekt Petr Míšek. Do hodnocení staveb budou podle členu komise stále více promlouvat nároky spojené s ochranou životního prostředí. Například v Německu nemá žádnou šanci vyhrát podobnou soutěž neekologická stavba.

Zdroj: Mladá fronta DNES - Kraj Plzeňský 21. 3. 2009

zpět ...