Reference

INTERIÉRY - Kostel sv. Martina v Plzni Lobzích


Kostel sv. Martina a Prokopa je jednolodní novogotická stavba z roku 1906, která byla vystavěna z darů obyvatel obce v letech 1904 – 1906. Kostel sloužil pro obec i pro vedle stojící měšťanskou školu a budova vedle kostela byla domem katechety. Od roku 1933 se stává kostel filiálním kostelem farnosti P. Marie Růžencové na Slovanech, kterou mají ve správě bratři dominikáni. V roce 1944 byl kostel náletem poškozen a postupně opravován až do roku 1949.
V roce 1950 byli dominikáni internováni a kostel zůstal bez duchovní správy. Den 10. května 1990 nabídl tuto budovu salesiánům. Tím začala současná historie kostela sv. Martina a Prokopa. Ve spolupráci s architektem Janem Soukupem vznikla v letech 1994-95 přístavba kostela s kanceláří, farním sálem, klubovnou a sociálním zařízením. V roce 1996 byla postavena protihluková stěna před kostelem. S kostelem je spojená stříškou, odhlučňuje kostel od provozu na frekventované silnici a vytváří zázemí a ochranu před nepříznivým počasím pro lidi shromážděné před vchodem do kostela.
Rekonstrukce interiéru kostela sv. Martina Prokopa byla zahájena v roce 1997. Autorem výtvarného návrhu byl akademický malíř Vladimír Havlic. Motiv na dlaždicích symbolizuje sen Dona Boska o cestě růžovou alejí. Presbytář má nově kruhový tvar se třemi schody z mramoru. Uprostřed kruhu stojí zkrácený a upravený původní mramorový oltář. Byla vytvořena gotická římsa na obou podélných stěnách a kolem vítězného oblouku a nová elektroinstalace s novým osvětlením. Začalo se pracovat i na novém retábulu, které nebylo ještě úplně dokončeno, když mistr zemřel. Dokončeno bylo až v roce 2006 akademickým malířem Janem Coufalem.
V roce 2013 proběhly za účasti našeho atelieru další úpravy interiéru. Jejich účelem bylo zlepšení akustiky kostela. Naladění bylo realizováno instalací volně zavěšených akustických panelů Ecophon Solo Rectangle.
Život farnosti se odehrává nejen v kostele ale i v přilehlém středisku mládeže, kde probíhají různé akce, poutě, setkávají se zde společenství a skupinky dětí a mladých. Více informací na www.sdbplzen.cz.

Fotografie použity s laskavým svolením společnosti Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize Ecophon.
 

zpět ...