Židovská škola získá původní podobu

Boskovice – Do historie boskovické židovské čtvrti a života jejích dávných obyvatel nahlédnou lidé v tamní bývalé škole na Bílkově ulici.

 

Výletníci si tam prohlédnou také putovní výstavy nebo si odpočinou. Několik let nevyužitou památku totiž brzy zaplní dělníci. Chátrající budově vrátí podobu z poloviny devatenáctého století, kdy ji zdobily pasová bosáž či paprskové ornamenty. Památkově chráněnou budovu školy Boskovičtí postavili na základech barokní budovy ve dvacátých letech devatenáctého století po velkém požáru, který zachvátil město. V následujících letech však budova stále víc ztrácela svou původní tvář. „V domě jsou tak příčky a ocelové zárubně, které tam nepatří. Stejně tak ohavné nátěry a špatné podlahy. To vše při rekonstrukci odstraníme. Dá se říct, že provedeme ozdravující kúru domu,“ přiblížil architekt Jan Soukup.

 

Kromě vnitřních prostor školy dělníci vylepší i její fasádu. Ta bude vypadat tak, jako v polovině devatenáctého století. „Dům tehdy zdobily empírové prvky, které můžeme vidět také na boskovickém zámku, stejně tak paprskový ornament. Ten býval na škole nad okny v obloukovém rohu. Doplníme také chybějící pasovou bosáž,“ popsal architekt s tím, že nyní je dům špatnou údržbou a užíváním poničený. Je potřeba tam udělat novou elektroinstalaci, rozvod vody, opravit střechu či vyřešit problém s vlhkostí, která se do zdí budovy dostává z dvorku.

 

Výstavy i zázemí

Bývalá škola patří Židovské obci. „Tato budova opravu potřebuje. Je součástí židovské čtvrti, která je nyní celkově už v docela slušném stavu, takže její oprava je na místě,“ uvedl už dříve předseda brněnské Židovské obce Pavel Fried.

 

Stavaři již mají v rukou stavební povolení. Po rekonstrukci, která přijde asi na osmnáct milionů korun, v ní najdou zázemí průvodci i turisté. „Bývalá židovská škola byla už několik let nevyužitá. Předtím ji Židovská obec pronajímala k bydlení. Prostor však přestal vyhovovat kvůli hygienickým požadavkům a schodiště tam bylo těžko přístupné pro méně pohyblivé lidi,“ sdělila boskovická místostarostka Jaromíra Vítková.

 

Podle ní lidé uvidí ve škole po opravách několik výstav. Jedna přiblíží židovská města, jiná turisty seznámí s židovským ghettem v Boskovicích. „Dále se tam budou střídat putovní výstavy. Důležité je i to, že vznikne prostor, kde si turisté odpočinou a uschovají svá zavazadla. Ve škole přibude ještě zázemí pro průvodce,“ nastínila Vítková.

 

Plánované opravy vítá také město. „Boskovice budou atraktivnější pro turisty a jsem moc ráda, že další památka ve městě zůstane zachovaná,“ podotkla Vítková.

 

Na rekonstrukci památky přispějí dotace. „Opravy památek záleží především na jejich vlastníkovi. Největší zájem o to je vylepšit mají především církve či židovské obce. Ty udržují využívané budovy. Je dobře, že neopomenou ani bývalou židovskou školu v Boskovicích, přestože ta v poslední době využitá nebyla,“ sdělil Marek Fajman z Národního památkového ústavu v Brně.

 

Bývalá škola má navíc zajímavou historii. Ještě po první světové válce sloužila jako poslední židovská škola v České republice, ve které se učilo německy. Rok do ní dokonce chodil i Erik Jan Hanussenn, který dělal věštce Adolfu Hitlerovi.

 

Zdroj: deník.cz – Blanenský deník, Moje Blanensko – 4. 8. 2011 Karolína Opatřilová