Obnova objektu Měšťanské Besedy v Plzni

Budovu Měšťanské Besedy postavil spolek plzeňských měšťanů podle projektu architekta Aloise Čenského z Prahy. Realizací byla pověřena plzeňská firma Ing. Františka Kotka. Stavební práce začaly v roce 1900 a dokončeny v prosinci 1901.

 

Přední část, kterou označujeme za klubovou, obsahuje v přízemí kavárnu, biliárový sál a restauraci se zázemím, jež je částečně umístěno i v podzemí. V suterénu je také malé divadlo (s kapacitou 80 míst) se zázemím. V 1.patře je Besední sál a Primátorský salonek, ve 2. patře pak baletní sál, klubovna a Representační salonek. Zadní, sálová část objektu obsahuje Velký, Malý a Klostermannův sál se zázemím jak pro účinkující, tak i veřejnost.

 

Funkční obnova zahrnovala dispoziční a technické úpravy pro rozmístění jednotlivých funkcí tak, aby si vzájemně nepřekážely a umožňovaly dobré využití objektu se všemi jeho nejrůznějšími aktivitami. V zásadě ale obnovený provoz vychází, až na detaily, z tradičního a všem Plzeňanům známého využití budovy. Náročné bylo vložení nové ocelové podlahy do Velkého sálu.

 

Architektonická obnova takového objektu je považována za zásadní. Východiskem byl původní stav anebo jeho věrohodná dokumentace. Pokud se nedochoval, bylo přistoupeno k doplnění moderním vybavením. Pod nánosy emailu a latexu se vylouplo původní pojednání stěn, bohaté a kvalitní fládry na stropech. Na podlahách hlavní chodby v přízemí došlo k obnově původní ornamentální keramické dlažby. V ostatních prostorách byly ponechány, opraveny či doplněny dřevěné podlahy anebo z litého teraca. Truhlářské výrobky jsou opravou několika zachovaných prvků a doplněných replikami. Osvětlovací tělesa ve všech prostorách jsou nová, moderní, odpovídající stavbě, v kavárně jsou repliky, vyrobené podle dochované fotodokumentace.

 • Generální projektant

  Atelier Soukup s.r.o. Plzeň

 • Autoři

  Ing. arch. Jiří Opl
  Ing. arch. Jan Soukup

 • Architektonická spolupráce interiéry

  Ing. arch. Petr Podgorný
  Ing. arch. Tomáš Blahovec

 • Dodavatel stavby

  Metrostav a.s., divize 1, Plzeň

 • Dodavatel restaurátorských prací

  Avers s.r.o. Praha

 • Termín obnovy

  klubová část: červenec 2001 – září 2002
  sálová část : červen 2003 – únor 2005

 • Vlastník budovy

  Město Plzeň

 • Provozovatel

  Esprit, plzeňský kulturní servis

 • Ocenění

  2005 - Stavba roku Plzeňského kraje
  Stavba roku České republiky
  Cena veřejnosti