Klášter Chotěšov se dočká výraznější rekonstrukce

Do areálu kláštera Chotěšov, od roku 2010 národní kulturní památky, půjde v příštích dvou letech téměř 80 milionů korun. Obec jako vlastník dostane z evropského programu IROP 55 milionů Kč, další peníze z evropských fondů dá Místní akční skupina Radbuza. Oprava jednoho křídla konventu začne za dva měsíce, řekl ČTK plzeňský architekt Jan Soukup, předseda spolku Klášter Chotěšov, které už 26 let shání peníze na obnovu památky. Dosud tam šlo přes 50 milionů Kč, úplná záchrana by si vyžádala až jednu miliardu korun.

 

Projekt záchrana a využití konventu přijde na 64 milionů Kč, IROP dá 85 procent. MAS Radbuza podpoří 15 miliony Kč z fondů EU opravu kapitulní síně, lesovny a zahrady, které patří dalším vlastníkům. Obec s 2800 obyvateli dává na opravy památky až dva miliony Kč ročně.

 

“Dáme do pořádku jedno křídlo. Vznikne tam moderní muzeum o historii kláštera. Například o kostele zbouraném v roce 1837. Rekonstruoval jsem, jak by asi vypadal, a bude to takový hýbací model,” uvedl Soukup. Dále tam budou vystavené artefakty, které se v areálu našly, lapidárium venkovních barokních pískovcových soch z regionu, vytesaných z plzeňského pískovce, který je nekvalitní a na konci životnosti. “Když se v krajině vezme socha, udělá se její kopie a originál se zafixuje a půjde do Chotěšova,” řekl. Dále tam bude prostor pro koncerty a výstavy včetně sociálního zázemí. Půjde o maximálně dvouletou stavbu.

 

“Cílem projektu je nejen obnova objektu, ale i odpovídající využití, které umožní zvýšit počet návštěvníků,” řekl náměstek hejtmana Martin Baxa (ODS). Kraj schválil Chotěšovu dotaci jeden milion korun.

Chotěšovský barokní ženský klášter je z roku 1202, v 18. století byl zrušen. Po roce 1948 jej užívala armáda. Od 70. let byl opuštěn a chátral. Obec převzala památku od církve v roce 2003. Původně sháněla silného investora například na sociální služby, hotel a lázně, ale poslední roky ji postupně opravuje z dotací a příspěvků.

 

Soukupův ateliér zpracovával pět projektů pro žádosti do IROP a se všemi uspěl. Kromě Chotěšova na opravu interiérů katedrály v Plzni, dostavbu kaplí v Mariánské Týnici podle původních Santiniho plánů, na rekonstrukci jezuitského kostela v Klatovech a na hamr v Dobřívi. “Dále máme připravený kostel v Přešticích a jízdárnu ve Světcích,” dodal Soukup.