Opatství Nový Dvůr


Konverze areálu bývalého hospodářského dvora v Dobré Vodě u Toužimi na trapistický klášter. Probíhá od roku 1999 ve spolupráci s architektem Johnem Pawsonem.


Dálniční kaple Smíření

Novostavba první dálniční kaple v ČR na odpočívadle u Šlovic na 83. kilometru dálnice D5 ve směru Rozvadov - Praha.


Klášter Chotěšov

Bývalý ženský premontstrátský klášter založený ve 13. století. Postupná obnovova probíhá od roku 1992. V současné době je klášter využíván převážně ke kulturním akcím.


Planetárium Plzeň

Planetárium je umístěno v restaurované budově č. 56 bývalé kantýny Škodových závodů s unikátní nosnou konstrukcí z dřevěných rámů Hetzer v areálu Techmania Science Center.


Techmania Science Center Plzeň

Moderní interaktivní centrum pro děti a dospělé, kteří mohou objevovat přírodní zákony, říši zvířat, historii průmyslu a techniky nebo energii ukrytou v obnovitelných zdrojích.


10 HVĚZD

Revitalizací souboru židovských památek v deseti lokalitách vznikla síť oblastních kulturně vzdělávacích center židovské kultury, které prezentují jedinečné kulturní dědictví České republiky.


Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze vzniklo v nově upravených prostorách bývalého františkánského kláštera. Kromě stálé expozice jsou přístupné i původní gotické interiéry s freskami z druhé pol. 15. stol. 


Bytový dům Poděbradova

Bytový dům Poděbradova Plzeň, jehož architektura domu se vědomě hlásí k předválečné funkcionalistické estetice.


TECHNOCRANE

Továrna na teleskopické jeřáby pro filmový průmysl byla postavena v letech 2001 až 2005 na Borských polích v Plzni.


PEKASS centrála

Obchodně administrativní, školicí, testovací a skladový objekt firmy PEKASS specializující se na dodávky a servis strojů a zařízení pekáren a cukráren.


NTIS a CTPVV

Výzkumné Evropské centrum excelence NTIS a CTPVV Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity, postavené v letech 2012 - 2014 v Plzni.

Z tisku

Stamilionová rekonstrukce začala. Přinese i planetárium

[18.01.2012]
Plzeň – Jeden z největších plzeňských projektů současnosti oficiálně odstartoval. V úterý se totiž uskutečnilo slavnostní zahájení další etapy rekonstrukce science centra Techmania.

Plzeň – Jeden z největších plzeňských projektů současnosti oficiálně odstartoval. V úterý se totiž uskutečnilo slavnostní zahájení další etapy rekonstrukce science centra Techmania.

Na jejím konci by měl do roku 2014 na ploše třicet tisíc metrů čtverečních vzniknout areál interaktivního muzea s planetáriem.

„Vzniknou zcela nové expozice, laboratoře a díly, které nabídnou zejména školám možnost využívat prvotřídní vybavení a zázemí, které by si samy nemohly dovolit,“ uvedl ředitel Techmanie Vlastimil Volák.

Rozšíření centra je možné díky dotaci z evropského Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Celkově se jedná o částku 577 milionu korun. Ze státního rozpočtu jde na tuto dotace téměř 87 milionu korun.

Planetárium, které bude mít promítací zařízení, jichž je na světě jen kolem deseti, přivítá první návštěvníky už na konci příštího roku. „Kromě hvězdné oblohy bu bude možné vidět i celou řadu populárně vzdělávacích filmů ve 3D, například z oblasti mikrosvěta, podmořského světa ale třeba i historické snímky,“ konstatuje Volák.

Plzeň nemá planetárium už patnáct let, kdy skončil jeho provoz v budově u Hamburku. Město má zřízenou hvězdárnu, ale té chybí objekt pro stálé umístění techniky. Podle primátora Martina Baxy by měla městská hvězdárna po postavení planetária v Techmánii s vědeckým centrem spolupracovat.

I budoucí expozice budou založeny především na interaktivitě. Budou tak vybízet k tomu, aby se jich návštěvníci dotýkaly a na vlastní kůži si vyzkoušeli některý z vědeckých principů.

Cílem rekonstrukce je také větší otevření se městu. Zbourá se totiž část škodovácké zdi. Připraveno je také nové parkoviště.

Ukončení úprav je naplánováno na třicátého června roku 2014. Za více než tři roky, kdy Techmania funguje, její expozice vidělo kolem čtvrt milionu lidí. V loňském roce si připsala rekordní návštěvnost, kdy do ní dorazilo 72 488 lidí.

Cílem Techmanie, která vznikla ve škodováckém areálu je popularizace vědy a techniky a zvýšení zájmu mladé generace o studium technických oborů. V současné době tu je možné navštívit expozici Edutorium, která přibližuje fyzikální a chemické principy, škodováckou expozici, výstavu hlavovlamů MáToHáček a TOP SECRET.
 
Rekonstrukce Techmanie
Práce by měly být ukončeny do konce června roku 2014.
Součástí úprav budou nové expozice i planetárium, které vznikne v památkově chráněném objektu ASAP.
Techmania získala dotaci 577 milionů korun z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Součástí rekonstrukce budou i nové parkovací plochy.
 
Zdroj: deník.cz - Plzeňský deník - 18. 1. 2012 Ladislav Vaindl

 

zpět ...