Planetárium Plzeň

Planetárium je umístěno v restaurované budově č. 56 bývalé kantýny Škodových závodů s unikátní nosnou konstrukcí z dřevěných rámů Hetzer v areálu Techmania Science Center.


TECHNOCRANE

Továrna na teleskopické jeřáby pro filmový průmysl byla postavena v letech 2001 až 2005 na Borských polích v Plzni.


Bytový dům Poděbradova

Bytový dům Poděbradova Plzeň, jehož architektura domu se vědomě hlásí k předválečné funkcionalistické estetice.


PEKASS centrála

Obchodně administrativní, školicí, testovací a skladový objekt firmy PEKASS specializující se na dodávky a servis strojů a zařízení pekáren a cukráren.


Klášter Chotěšov

Bývalý ženský premontstrátský klášter založený ve 13. století. Postupná obnovova probíhá od roku 1992. V současné době je klášter využíván převážně ke kulturním akcím.


Opatství Nový Dvůr


Konverze areálu bývalého hospodářského dvora v Dobré Vodě u Toužimi na trapistický klášter. Probíhá od roku 1999 ve spolupráci s architektem Johnem Pawsonem.


NTIS a CTPVV

Výzkumné Evropské centrum excelence NTIS a CTPVV Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity, postavené v letech 2012 - 2014 v Plzni.


Dálniční kaple Smíření

Novostavba první dálniční kaple v ČR na odpočívadle u Šlovic na 83. kilometru dálnice D5 ve směru Rozvadov - Praha.


Techmania Science Center Plzeň

Moderní interaktivní centrum pro děti a dospělé, kteří mohou objevovat přírodní zákony, říši zvířat, historii průmyslu a techniky nebo energii ukrytou v obnovitelných zdrojích.


10 HVĚZD

Revitalizací souboru židovských památek v deseti lokalitách vznikla síť oblastních kulturně vzdělávacích center židovské kultury, které prezentují jedinečné kulturní dědictví České republiky.


Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze vzniklo v nově upravených prostorách bývalého františkánského kláštera. Kromě stálé expozice jsou přístupné i původní gotické interiéry s freskami z druhé pol. 15. stol. 

Z tisku

Historická budova sokolovny ve Štruncových sadech získá ztracený lesk

[16.01.2011]
Největší plzeňské sokolovně u soutoku Radbuzy a Mže ve Štruncových sadech se pomalu vrací ztracená krása. Po rekonstrukci, která skončí příští rok, se na významné plzeňské dominantě objeví i sochařská výzdoba, která během let zmizela. V budoucnu by se měly opravovat i interiéry budovy.

Sokolovna byla od konce devatenáctého století jednou z dominant středu Plzně a mimořádně významným centrem nejenom pro sportování, ale také pro společenský život.

Na rekonstrukci, která začala loni a má skončit v příštím roce, se podílí známý architekt Jan Soukup. "Pracuje se na obnově pláště budovy. Opraví se krovy, střecha a fasády. Akce je rozdělena na šest etap. Je hotova první. Hotovi bychom měli být v příštím roce," říká Soukup.

Architekt uvedl, že významná budova chátrala desítky let, kdy byla užívána bez podstatných oprav. Vzhled sokolovny by se teď měl co nejvíce přiblížit původnímu stavu, "Doplňujeme i kdysi velmi bohatou sochařskou výzdobu, která během času zmizela. O některé prvky z výzdoby přišla sokolovna už za první republiky. A například busty českých vlastenců byly odstraněny za války. Některé vrátíme, ale ne všechny, protože na to není dost peněz," konstatoval Soukup. Snímek pořízený při slavnostním otevření, slouží dnes jako důležité vodítko při rekonstrukci. Snímek pořízený při slavnostním otevření, slouží dnes jako důležité vodítko při rekonstrukci.

Místostarosta TJ Sokol Plzeň I Miroslav Čapík uvedl, že rekonstrukce bude stát přes 32 milionů korun. "Přitom zhruba 25 milionů bude dělat dotace EU," řekl Miroslav Čapík.

Architekt Soukup připomněl, že v minulosti město na sokolovnu velmi dbalo. "I proto, že starostou plzeňských Sokolů bývala hlava radnice. Když se budova stavěla, tak polovinu nákladů zaplatilo město," vysvětluje Soukup.

V době, kdy byla sokolovna otevřena, nebylo ve městě příliš budov, které by jí mohly velikostí a významem konkurovat. "V roce 1896 tady z velkých budov stálo Peklo nebo synagoga. Ale divadlo, Měšťanská beseda nebo muzeum neexistovaly," říká Soukup. Za sokolovnou býval upravený park.Za sokolovnou býval upravený park. Za sokolovnou býval upravený park.

Výstavní nová velká sokolovna měla v době svého zrodu mnohem hezčí okolí než dnes. Před domem bylo prostranství, které mělo ráz náměstí s parkem. Zaniklo při stavbě silnice, kdy se zbořily domy, které to náměstí vymezovaly.

Právě probíhající rekonstrukci předcházela příprava včetně shánění historických dokladů o podobě budovy. Architekt se domnívá, že by si sokolovna zasloužila i obnovu interiéru. Potom by mohla sloužit jako společenský sál.

Podle Čapíka se interiér podaří obnovit za několik let. Budou ale na to potřeba další miliony korun. Největší sokolovnu v Plzni nyní využívá pět stovek členů TJ Sokol Plzeň I. Cvičí v ní například oddíly gymnastů nebo zápasníků. Některé prostory slouží také hudebníkům.

Jaroslav Nedvěd

Zdroj: iDNES.cz Plzeňský kraj 16. 1. 2011

 

zpět ...