Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze vzniklo v nově upravených prostorách bývalého františkánského kláštera. Kromě stálé expozice jsou přístupné i původní gotické interiéry s freskami z druhé pol. 15. stol. 


PEKASS centrála

Obchodně administrativní, školicí, testovací a skladový objekt firmy PEKASS specializující se na dodávky a servis strojů a zařízení pekáren a cukráren.


Planetárium Plzeň

Planetárium je umístěno v restaurované budově č. 56 bývalé kantýny Škodových závodů s unikátní nosnou konstrukcí z dřevěných rámů Hetzer v areálu Techmania Science Center.


Opatství Nový Dvůr


Konverze areálu bývalého hospodářského dvora v Dobré Vodě u Toužimi na trapistický klášter. Probíhá od roku 1999 ve spolupráci s architektem Johnem Pawsonem.


10 HVĚZD

Revitalizací souboru židovských památek v deseti lokalitách vznikla síť oblastních kulturně vzdělávacích center židovské kultury, které prezentují jedinečné kulturní dědictví České republiky.


Klášter Chotěšov

Bývalý ženský premontstrátský klášter založený ve 13. století. Postupná obnovova probíhá od roku 1992. V současné době je klášter využíván převážně ke kulturním akcím.


NTIS a CTPVV

Výzkumné Evropské centrum excelence NTIS a CTPVV Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity, postavené v letech 2012 - 2014 v Plzni.


TECHNOCRANE

Továrna na teleskopické jeřáby pro filmový průmysl byla postavena v letech 2001 až 2005 na Borských polích v Plzni.


Techmania Science Center Plzeň

Moderní interaktivní centrum pro děti a dospělé, kteří mohou objevovat přírodní zákony, říši zvířat, historii průmyslu a techniky nebo energii ukrytou v obnovitelných zdrojích.


Bytový dům Poděbradova

Bytový dům Poděbradova Plzeň, jehož architektura domu se vědomě hlásí k předválečné funkcionalistické estetice.


Dálniční kaple Smíření

Novostavba první dálniční kaple v ČR na odpočívadle u Šlovic na 83. kilometru dálnice D5 ve směru Rozvadov - Praha.

Z tisku

Vědecko-technické centrum Techmania

[25.03.2011]
Vědecko-technické centrum Techmania je jen krůček od získání stovek milionů z evropských fondů na vzdělávací areál s planetáriem. Ten by měl být dokončen do roku 2013, kdy oslaví Techmania páté výročí.

OBRAZEM: V plzeňské Techmanii by mělo být do roku 2013 planetárium

Vědecko-technické centrum Techmania je jen krůček od získání stovek milionů z evropských fondů na vzdělávací areál s planetáriem. Ten by měl být dokončen do roku 2013, kdy oslaví Techmania páté výročí.

"Je pravděpodobné, že naše žádost o 600 milionů korun z operačního programu Výzkum a Vývoj pro inovace bude vyřízena kladně," potvrdil ředitel Techmanie Vlastimil Volák s tím, že konečný verdikt se dozví zřejmě během letních prázdnin. "Pokud uspějeme, pak bychom zahájili první stavební práce ještě letos na podzim," říká mluvčí Techmanie Tomáš Moravec.

Planetárium vznikne přestavbou bývalé škodovácké jídelny podle projektu plzeňského Ateliéru Soukup. Budova, která bezprostředně sousedí s halou Techmanie, je od loňska památkově chráněná. "Projekt planetária počítá se zachováním technicky unikátních vazníků," popisuje Moravec.

Uvnitř haly vyrostou dvě sférické kupole pro výuku. V jedné vznikne takzvané virtuárium - okrouhlá projekční plocha, na kterou bude možné promítat ve 3D pohyb ve vesmíru, život pod mořskou hladinou nebo záběry z lidského těla.

Zároveň s planetáriem počítá projekt s dobudováním vlastního science centra v druhé poloviny nynější haly Techmanie. Zde vzniknou také odborné laboratoře na výuku chemie, fyziky či biologie, které budou využívat základní a střední školy.

"Hlavní části vzdělávacího centra včetně planetária bychom rádi otvírali v listopadu 2013 na páté narozeniny Techmanie," doplnil Moravec.

Plzeňané by se tak po dlouhých letech zase dočkali planetária. Budova Hamburku, ve které do roku 1997 fungovalo, dnes slouží okresnímu soudu.

Zdroj: iDNES.cz - Plzeňský kraj - 24. 3. 2011

zpět ...