Planetárium Plzeň

Planetárium je umístěno v restaurované budově č. 56 bývalé kantýny Škodových závodů s unikátní nosnou konstrukcí z dřevěných rámů Hetzer v areálu Techmania Science Center.


TECHNOCRANE

Továrna na teleskopické jeřáby pro filmový průmysl byla postavena v letech 2001 až 2005 na Borských polích v Plzni.


NTIS a CTPVV

Výzkumné Evropské centrum excelence NTIS a CTPVV Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity, postavené v letech 2012 - 2014 v Plzni.


Opatství Nový Dvůr


Konverze areálu bývalého hospodářského dvora v Dobré Vodě u Toužimi na trapistický klášter. Probíhá od roku 1999 ve spolupráci s architektem Johnem Pawsonem.


Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze vzniklo v nově upravených prostorách bývalého františkánského kláštera. Kromě stálé expozice jsou přístupné i původní gotické interiéry s freskami z druhé pol. 15. stol. 


Klášter Chotěšov

Bývalý ženský premontstrátský klášter založený ve 13. století. Postupná obnovova probíhá od roku 1992. V současné době je klášter využíván převážně ke kulturním akcím.


Dálniční kaple Smíření

Novostavba první dálniční kaple v ČR na odpočívadle u Šlovic na 83. kilometru dálnice D5 ve směru Rozvadov - Praha.


PEKASS centrála

Obchodně administrativní, školicí, testovací a skladový objekt firmy PEKASS specializující se na dodávky a servis strojů a zařízení pekáren a cukráren.


Bytový dům Poděbradova

Bytový dům Poděbradova Plzeň, jehož architektura domu se vědomě hlásí k předválečné funkcionalistické estetice.


10 HVĚZD

Revitalizací souboru židovských památek v deseti lokalitách vznikla síť oblastních kulturně vzdělávacích center židovské kultury, které prezentují jedinečné kulturní dědictví České republiky.


Techmania Science Center Plzeň

Moderní interaktivní centrum pro děti a dospělé, kteří mohou objevovat přírodní zákony, říši zvířat, historii průmyslu a techniky nebo energii ukrytou v obnovitelných zdrojích.

Z tisku

Hitem designéra obchodů Calvin Klein je klášter na Karlovarsku

[05.10.2010]
Ohlas v tisku na stavbu kláštera Nový Dvůr, kterou jsme projektovali a na našeho vedoucího architekta projektu Johna Pawsona z Londýna.

Hitem designéra obchodů Calvin Klein je klášter na Karlovarsku

PRAHA, LONDÝN Luxusní butik na Madison Avenue v New Yorku a trapistický klášter na Karlovarsku nemají zdánlivě nic společného. Obě instituce se však na podzim střetly v londýnském Muzeu designu. Spojuje je postava architekta Johna Pawsona, jehož dílo londýnská expozice od konce září mapuje.

V díle Johna Pawsona lze nalézt galerie, kanceláře, hotely i obytné domy. Dvě položky ze seznamu uskutečněných projektů zastiňují ovšem všechny ostatní. Pawson je znám především jako autor prodejen Calvin Klein a kláštera Nový Dvůr u Toužimi. Ne, že by tyto projekty překonaly jeho další působení, především s nimi však zůstane jeho jméno zřejmě navždy spjato. „Calvin Klein a práce pro něj změnila pohled lidí na mou práci. Stal jsem se prostě tím, kdo dělá obchody. Předtím jsem byl tím, kdo dělá galerie a byty,“ řekl Pawson v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

Více než třetinu místa na londýnské výstavě vyplňují fotografie, skici a makety trapistického kláštera Nový Dvůr u Toužimi. Traduje se, že mniši se nechali inspirovat právě v prodejně Calvin Klein na Madison Avenue v New Yorku. „Viděli prostor, který by mohl být použit také jako kostel. Zahlédli dva stoly se svetry a představili si oltář,“ řekl Pawson.

Novodvorští bratři tuto příhodu popírají. „To už je skoro fáma. Jediné pojítko mezi námi a Calvin Klein je, že pan Pawson dělal obchodní dům a pak také klášter,“ vysvětluje bratr Prokop. Volba na Pawsona padla kvůli minimalistickému pojetí jeho díla. Strohost a jednoduchost Pawsonových realizací připomínala bratrům interiéry trapistických klášterů ve středověku.

Síla v jednoduchosti

„Charakteristickým jevem byla jednoduchost. Tenkrát nechtěli žádnou komplikaci, žádnou přehnanou výzdobu a to, že to bylo krásné, bylo vlastně jen vedlejší produkt. Zdálo se nám to kompatibilní s minimalismem, a tak jsme si řekli, že by pan Pawson dokázal něco podobného i v moderní době,“ popsal motivaci pro neobvyklou volbu architekta bratr Prokop.

Ze zdevastované barokní selské usedlosti tak vznikl klášter, který patří mezi nejvýznamnější Pawsonovy počiny. Většinu nákladů na stavbu pokryly dary, na malou část získali bratři dotaci.

Život v Novém Dvoře je ovšem velmi vzdálen světu luxusních butiků v New Yorku, Paříži, Soulu a Tokiu. Dvacítka mnichů vstává krátce po třetí hodině ranní. Přes den se věnují práci a modlitbě.

Provoz kláštera je financován z prodeje bioproduktů, kterémniši vyrábějí. „Vyrábíme pět druhů hořčice a připravujeme další tři na příští rok. Dále vyrábíme také přírodní certifikovanou kosmetiku,“ popsal klášterní sortiment celerář, tedy ekonom kláštera, bratr Jiří.

Hořčice a kosmetika pak končí na pultech obchodů se zdravou výživou nejen v České republice, ale také v Německu, Rakousku a především ve Francii.

Ač byl novodvorský klášter první Pawsonovou církevní stavbou, dlouho jí nezůstane. Minulý týden se kvůli opravě na dva roky uzavřel kostel svatého Mořice v bavorském Augsburku. Na rekonstrukci interiéru kostela, jehož historie je stará téměř tisíc let, angažovala tamní křesťanská obec právě Pawsona. Bohatou barokní výzdobu z poloviny osmnáctého století zničily spojenecké bomby. Po válce interiér opravil známý architekt Dominikus Böhm.

Bílými, holými, stěnami a absencí jakýchkoliv dekoračních prvků jako by kostel připravil Pawsonovi pro další zpracování. Je možné, že z architekta obchodů se brzy stane architekt kostelů.

***

FAKTA John Pawson (61) Podle přání rodičů měl pracovat v rodinné textilní továrně. Ze školy i firmy však odešel. Cestoval po Austrálii, Indii a Japonsku, kde se seznámil se známým architektem Širo Kuramatou. Po návratu do Británie začal studovat architekturu. Ze studií však odešel a bez titulu si otevřel vlastní kancelář. Proslavil se především minimalistickým pojetím interiéru.

***

FAKTA Trapistický řád Historie trapistů sahá do osmnáctého století. Tehdy se řád oddělil v klášteře La Trappe ve Francii jako reformní křídlo od cisterciáků. Do České republiky přišli trapisté v roce 1999, kdy začali opravovat ruinu barokního venkovního sídla Nový Dvůr u Dobré Vody u Toužimi na Karlovarsku. O tři roky později, na svátek svatého Bernarda, zde byl založen klášter Matky Boží. Trapistické kostely jsou známy také díky produktům, které na jejich pozemcích mniši vyrábějí. Mezi takové speciality patří například marmeláda, zavařeniny, sušenky, sýr, pivo. Ale také hořčice a kosmetika, právě na tu se specializují mniši z Nového Dvora. Každý den vstávají ve tři hodiny ráno.

Autor: Jan Brož

Zdroj: Mladá Fronta DNES - Ekonomika - 5. 10. 2010

zpět ...