NTIS a CTPVV

Výzkumné Evropské centrum excelence NTIS a CTPVV Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity, postavené v letech 2012 - 2014 v Plzni.


Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze vzniklo v nově upravených prostorách bývalého františkánského kláštera. Kromě stálé expozice jsou přístupné i původní gotické interiéry s freskami z druhé pol. 15. stol. 


Dálniční kaple Smíření

Novostavba první dálniční kaple v ČR na odpočívadle u Šlovic na 83. kilometru dálnice D5 ve směru Rozvadov - Praha.


TECHNOCRANE

Továrna na teleskopické jeřáby pro filmový průmysl byla postavena v letech 2001 až 2005 na Borských polích v Plzni.


Bytový dům Poděbradova

Bytový dům Poděbradova Plzeň, jehož architektura domu se vědomě hlásí k předválečné funkcionalistické estetice.


10 HVĚZD

Revitalizací souboru židovských památek v deseti lokalitách vznikla síť oblastních kulturně vzdělávacích center židovské kultury, které prezentují jedinečné kulturní dědictví České republiky.


Techmania Science Center Plzeň

Moderní interaktivní centrum pro děti a dospělé, kteří mohou objevovat přírodní zákony, říši zvířat, historii průmyslu a techniky nebo energii ukrytou v obnovitelných zdrojích.


Klášter Chotěšov

Bývalý ženský premontstrátský klášter založený ve 13. století. Postupná obnovova probíhá od roku 1992. V současné době je klášter využíván převážně ke kulturním akcím.


PEKASS centrála

Obchodně administrativní, školicí, testovací a skladový objekt firmy PEKASS specializující se na dodávky a servis strojů a zařízení pekáren a cukráren.


Planetárium Plzeň

Planetárium je umístěno v restaurované budově č. 56 bývalé kantýny Škodových závodů s unikátní nosnou konstrukcí z dřevěných rámů Hetzer v areálu Techmania Science Center.


Opatství Nový Dvůr


Konverze areálu bývalého hospodářského dvora v Dobré Vodě u Toužimi na trapistický klášter. Probíhá od roku 1999 ve spolupráci s architektem Johnem Pawsonem.

Z tisku

Plzeňské sokolovně se vrací stará sláva

[21.09.2010]
Rekonstrukce vnějšího pláště památkově chráněné novorenesanční budovy potrvá až do roku 2012.

Bez velkého mediálního humbuku začala rekonstrukce největší plzeňské sokolovny. Přes sto let stará stavba ve Štruncových sadech přitom patří mezi nejvýznamnější budovy, které v Plzni vyrostly v období velkého rozmachu města na konci 19. století. „Počítáme s opravou krovu, střešní krytiny, s výměnou oken a s kompletní obnovou fasády,“ řekl Právu Miroslav Čapík, místostarosta TJ Sokol Plzeň I. Podle architekta Jana Soukupa, který připravil projekt, je vnější plášť stavby ve velmi špatném stavu. „Nejvíce se na něm podepsaly nevhodné nátěry z osmdesátých let,“ uvedl Soukup. Celkové náklady na rekonstrukci se vyšplhají na 32 miliónů korun, z toho 25,5 miliónu uhradí EU. „Od města jsme letos dostali dotaci ve výši půl miliónu korun, budeme muset zapojit i vlastní zdroje,“ doplnil Čapík. Práce mají skončit v srpnu roku 2012.

Historická detektivka

Vzhled památkově chráněné budovy by pak měl odpovídat stavu po jejím dokončení, tedy roku 1896. Třeba o barvě fasády ale ještě není definitivně rozhodnuto. „Konečný verdikt padne v nejbližších dnech. Už teď se dá říci, že půjde o okrový odstín,“ podotkl Soukup. Nebo možná o odstíny. Zatím totiž není jasné ani to, zda bude fasáda jedno- či dvoubarevná. „Já se domnívám, že tam úplně původně byly dva odstíny, alespoň velmi dobrá fotografie ze slavnostního otevření budovy tomu nasvědčuje. Průzkumy omítek to ale nepotvrdily. Je však možné, že ty nejstarší byly seškrábané už po první světové válce,“ upozornil Soukup. Jistá je naopak barva okenních rámů – budou zelené.

Sestra besedy

Stavba v historizujícím novorenesančním slohu architekta Josefa Podhajského vyrostla v letech 1892 až 1896. „Řadí se po bok reprezentativních budov města té doby, jako je divadlo, nádraží nebo Měšťanská beseda – té se vnitřní výbavou ostatně vyrovná. Některé prvky v obou budovách dělaly stejné firmy,“ připomněl Petr Marovič, vedoucí památkového odboru plzeňského magistrátu. Podle Petra Bukovského ze zmíněného odboru jsou interiéry sokolovny poměrně dobře zachovalé. „O jejich rekonstrukci nyní neuvažujeme,“ uzavřel Čapík. Budovu využívá přes pět set sportovců, od sportovních gymnastek až po vzpěrače.

Ivan Blažek

Zdroj: Regionální mutace | Právo - Plzeňský kraj

zpět ...