Klášter Chotěšov

Bývalý ženský premontstrátský klášter založený ve 13. století. Postupná obnovova probíhá od roku 1992. V současné době je klášter využíván převážně ke kulturním akcím.


Bytový dům Poděbradova

Bytový dům Poděbradova Plzeň, jehož architektura domu se vědomě hlásí k předválečné funkcionalistické estetice.


PEKASS centrála

Obchodně administrativní, školicí, testovací a skladový objekt firmy PEKASS specializující se na dodávky a servis strojů a zařízení pekáren a cukráren.


TECHNOCRANE

Továrna na teleskopické jeřáby pro filmový průmysl byla postavena v letech 2001 až 2005 na Borských polích v Plzni.


Dálniční kaple Smíření

Novostavba první dálniční kaple v ČR na odpočívadle u Šlovic na 83. kilometru dálnice D5 ve směru Rozvadov - Praha.


Opatství Nový Dvůr


Konverze areálu bývalého hospodářského dvora v Dobré Vodě u Toužimi na trapistický klášter. Probíhá od roku 1999 ve spolupráci s architektem Johnem Pawsonem.


Planetárium Plzeň

Planetárium je umístěno v restaurované budově č. 56 bývalé kantýny Škodových závodů s unikátní nosnou konstrukcí z dřevěných rámů Hetzer v areálu Techmania Science Center.


Techmania Science Center Plzeň

Moderní interaktivní centrum pro děti a dospělé, kteří mohou objevovat přírodní zákony, říši zvířat, historii průmyslu a techniky nebo energii ukrytou v obnovitelných zdrojích.


Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze vzniklo v nově upravených prostorách bývalého františkánského kláštera. Kromě stálé expozice jsou přístupné i původní gotické interiéry s freskami z druhé pol. 15. stol. 


NTIS a CTPVV

Výzkumné Evropské centrum excelence NTIS a CTPVV Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity, postavené v letech 2012 - 2014 v Plzni.


10 HVĚZD

Revitalizací souboru židovských památek v deseti lokalitách vznikla síť oblastních kulturně vzdělávacích center židovské kultury, které prezentují jedinečné kulturní dědictví České republiky.

Z tisku

Klášter Chotěšov se dočká výraznější rekonstrukce

[23.05.2017]
Chotěšov (Plzeňsko) 23. května - Do areálu kláštera Chotěšov, od roku 2010 národní kulturní památky, půjde v příštích dvou letech téměř 80 milionů korun. Obec jako vlastník dostane z evropského programu IROP 55 milionů Kč, další peníze z evropských fondů dá Místní akční skupina Radbuza. Oprava jednoho křídla konventu začne za dva měsíce, řekl ČTK plzeňský architekt Jan Soukup, předseda spolku Klášter Chotěšov, které už 26 let shání peníze na obnovu památky. Dosud tam šlo přes 50 milionů Kč, úplná záchrana by si vyžádala až jednu miliardu korun.

Chotěšov (Plzeňsko) 23. května - Do areálu kláštera Chotěšov, od roku 2010 národní kulturní památky, půjde v příštích dvou letech téměř 80 milionů korun. Obec jako vlastník dostane z evropského programu IROP 55 milionů Kč, další peníze z evropských fondů dá Místní akční skupina Radbuza. Oprava jednoho křídla konventu začne za dva měsíce, řekl ČTK plzeňský architekt Jan Soukup, předseda spolku Klášter Chotěšov, které už 26 let shání peníze na obnovu památky. Dosud tam šlo přes 50 milionů Kč, úplná záchrana by si vyžádala až jednu miliardu korun.

Projekt záchrana a využití konventu přijde na 64 milionů Kč, IROP dá 85 procent. MAS Radbuza podpoří 15 miliony Kč z fondů EU opravu kapitulní síně, lesovny a zahrady, které patří dalším vlastníkům. Obec s 2800 obyvateli dává na opravy památky až dva miliony Kč ročně.

"Dáme do pořádku jedno křídlo. Vznikne tam moderní muzeum o historii kláštera. Například o kostele zbouraném v roce 1837. Rekonstruoval jsem, jak by asi vypadal, a bude to takový hýbací model," uvedl Soukup. Dále tam budou vystavené artefakty, které se v areálu našly, lapidárium venkovních barokních pískovcových soch z regionu, vytesaných z plzeňského pískovce, který je nekvalitní a na konci životnosti. "Když se v krajině vezme socha, udělá se její kopie a originál se zafixuje a půjde do Chotěšova," řekl. Dále tam bude prostor pro koncerty a výstavy včetně sociálního zázemí. Půjde o maximálně dvouletou stavbu.

"Cílem projektu je nejen obnova objektu, ale i odpovídající využití, které umožní zvýšit počet návštěvníků," řekl náměstek hejtmana Martin Baxa (ODS). Kraj schválil Chotěšovu dotaci jeden milion korun.

Chotěšovský barokní ženský klášter je z roku 1202, v 18. století byl zrušen. Po roce 1948 jej užívala armáda. Od 70. let byl opuštěn a chátral. Obec převzala památku od církve v roce 2003. Původně sháněla silného investora například na sociální služby, hotel a lázně, ale poslední roky ji postupně opravuje z dotací a příspěvků.

Soukupův ateliér zpracovával pět projektů pro žádosti do IROP a se všemi uspěl. Kromě Chotěšova na opravu interiérů katedrály v Plzni, dostavbu kaplí v Mariánské Týnici podle původních Santiniho plánů, na rekonstrukci jezuitského kostela v Klatovech a na hamr v Dobřívi. "Dále máme připravený kostel v Přešticích a jízdárnu ve Světcích," dodal Soukup.

(čtk)

zpět ...

klaster-chotesov.jpg