TECHNOCRANE

Továrna na teleskopické jeřáby pro filmový průmysl byla postavena v letech 2001 až 2005 na Borských polích v Plzni.


PEKASS centrála

Obchodně administrativní, školicí, testovací a skladový objekt firmy PEKASS specializující se na dodávky a servis strojů a zařízení pekáren a cukráren.


10 HVĚZD

Revitalizací souboru židovských památek v deseti lokalitách vznikla síť oblastních kulturně vzdělávacích center židovské kultury, které prezentují jedinečné kulturní dědictví České republiky.


Techmania Science Center Plzeň

Moderní interaktivní centrum pro děti a dospělé, kteří mohou objevovat přírodní zákony, říši zvířat, historii průmyslu a techniky nebo energii ukrytou v obnovitelných zdrojích.


Dálniční kaple Smíření

Novostavba první dálniční kaple v ČR na odpočívadle u Šlovic na 83. kilometru dálnice D5 ve směru Rozvadov - Praha.


Opatství Nový Dvůr


Konverze areálu bývalého hospodářského dvora v Dobré Vodě u Toužimi na trapistický klášter. Probíhá od roku 1999 ve spolupráci s architektem Johnem Pawsonem.


NTIS a CTPVV

Výzkumné Evropské centrum excelence NTIS a CTPVV Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity, postavené v letech 2012 - 2014 v Plzni.


Planetárium Plzeň

Planetárium je umístěno v restaurované budově č. 56 bývalé kantýny Škodových závodů s unikátní nosnou konstrukcí z dřevěných rámů Hetzer v areálu Techmania Science Center.


Klášter Chotěšov

Bývalý ženský premontstrátský klášter založený ve 13. století. Postupná obnovova probíhá od roku 1992. V současné době je klášter využíván převážně ke kulturním akcím.


Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze vzniklo v nově upravených prostorách bývalého františkánského kláštera. Kromě stálé expozice jsou přístupné i původní gotické interiéry s freskami z druhé pol. 15. stol. 


Bytový dům Poděbradova

Bytový dům Poděbradova Plzeň, jehož architektura domu se vědomě hlásí k předválečné funkcionalistické estetice.

Z tisku

V rodném domě malíře Němejce bude galerie

[25.01.2010]
Galerii se stovkou obrazů Augustina Němejce (1861 - 1938) otevře zřejmě v květnu Nepomuk v malířově rodném domě.

Nepomuk - Galerii se stovkou obrazů Augustina Němejce (1861 - 1938) otevře zřejmě v květnu Nepomuk v malířově rodném domě. „Více než dvě stě let starou budovu koupilo město před časem ve značně zchátralém stavu, nyní ji díky dotaci Evropské unie rekonstruuje na galerii a další víceúčelové kulturní prostory,“ řekl místostarosta Nepomuku Pavel Jiran.
Opravy přijdou na 28,5 milionu korun, z toho je dotace 26,3 milionu. „V současné době jsme schopni naplnit takové galerie dvě, momentálně je k dispozici více než dvě stě obrazů, do galerie se jich vejde do stovky. Přemýšlíme, že jednou za čas galerii obměníme jinými obrazy,“ poznamenal Jiran.
Část pláten malíře, který zachycoval především denní život obyčejných lidí, vlastní město. Další desítky obrazů do galerie zapůjčí soukromí sběratelé, muzea a galerie.
Augustin Němejc je po světci Janu Nepomuckém druhým nejslavnějším rodákem téměř čtyřtisícového městečka. Kromě pláten by měla expozice nabídnout některé jeho skici, studie a velkou, na plátno ofocenou kopii opony, kterou Němejc vytvořil pro plzeňské divadlo.
„V prostoru původní maštale vznikne zajímavý výstavní prostor. Zachovali jsme tam původní kamenné koryto a nad ním chceme vystavit Němejcovy skici hospodářských zvířat,“ sdělil místostarosta V domě vrcholí stavební práce, které mimo jiné zahrnovaly kompletní výměnu houbou napadených dřevěných částí. V dubnu by se měly začít zařizovat interiéry, už nyní má město návrh rozmístění obrazů.
Srdcem galerie bude první poschodí, v podkroví vznikne depozitář a ateliér. Součástí objektu je také stodola. Po opravě se bude zejména v létě využívat ke koncertům, divadelním představením, přednáškám. Na dvorku je malá scéna pro další akce.

ČTK

Zdroj: Mladá fronta DNES - Kraj Plzeňský 25. 1. 2010

zpět ...