PEKASS centrála

Obchodně administrativní, školicí, testovací a skladový objekt firmy PEKASS specializující se na dodávky a servis strojů a zařízení pekáren a cukráren.


Planetárium Plzeň

Planetárium je umístěno v restaurované budově č. 56 bývalé kantýny Škodových závodů s unikátní nosnou konstrukcí z dřevěných rámů Hetzer v areálu Techmania Science Center.


NTIS a CTPVV

Výzkumné Evropské centrum excelence NTIS a CTPVV Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity, postavené v letech 2012 - 2014 v Plzni.


TECHNOCRANE

Továrna na teleskopické jeřáby pro filmový průmysl byla postavena v letech 2001 až 2005 na Borských polích v Plzni.


Techmania Science Center Plzeň

Moderní interaktivní centrum pro děti a dospělé, kteří mohou objevovat přírodní zákony, říši zvířat, historii průmyslu a techniky nebo energii ukrytou v obnovitelných zdrojích.


Opatství Nový Dvůr


Konverze areálu bývalého hospodářského dvora v Dobré Vodě u Toužimi na trapistický klášter. Probíhá od roku 1999 ve spolupráci s architektem Johnem Pawsonem.

Z tisku

V rodném domě malíře Němejce bude galerie

[25.01.2010]
Galerii se stovkou obrazů Augustina Němejce (1861 - 1938) otevře zřejmě v květnu Nepomuk v malířově rodném domě.

Nepomuk - Galerii se stovkou obrazů Augustina Němejce (1861 - 1938) otevře zřejmě v květnu Nepomuk v malířově rodném domě. „Více než dvě stě let starou budovu koupilo město před časem ve značně zchátralém stavu, nyní ji díky dotaci Evropské unie rekonstruuje na galerii a další víceúčelové kulturní prostory,“ řekl místostarosta Nepomuku Pavel Jiran.
Opravy přijdou na 28,5 milionu korun, z toho je dotace 26,3 milionu. „V současné době jsme schopni naplnit takové galerie dvě, momentálně je k dispozici více než dvě stě obrazů, do galerie se jich vejde do stovky. Přemýšlíme, že jednou za čas galerii obměníme jinými obrazy,“ poznamenal Jiran.
Část pláten malíře, který zachycoval především denní život obyčejných lidí, vlastní město. Další desítky obrazů do galerie zapůjčí soukromí sběratelé, muzea a galerie.
Augustin Němejc je po světci Janu Nepomuckém druhým nejslavnějším rodákem téměř čtyřtisícového městečka. Kromě pláten by měla expozice nabídnout některé jeho skici, studie a velkou, na plátno ofocenou kopii opony, kterou Němejc vytvořil pro plzeňské divadlo.
„V prostoru původní maštale vznikne zajímavý výstavní prostor. Zachovali jsme tam původní kamenné koryto a nad ním chceme vystavit Němejcovy skici hospodářských zvířat,“ sdělil místostarosta V domě vrcholí stavební práce, které mimo jiné zahrnovaly kompletní výměnu houbou napadených dřevěných částí. V dubnu by se měly začít zařizovat interiéry, už nyní má město návrh rozmístění obrazů.
Srdcem galerie bude první poschodí, v podkroví vznikne depozitář a ateliér. Součástí objektu je také stodola. Po opravě se bude zejména v létě využívat ke koncertům, divadelním představením, přednáškám. Na dvorku je malá scéna pro další akce.

ČTK

Zdroj: Mladá fronta DNES - Kraj Plzeňský 25. 1. 2010

zpět ...