Techmania Science Center Plzeň

Moderní interaktivní centrum pro děti a dospělé, kteří mohou objevovat přírodní zákony, říši zvířat, historii průmyslu a techniky nebo energii ukrytou v obnovitelných zdrojích.


Planetárium Plzeň

Planetárium je umístěno v restaurované budově č. 56 bývalé kantýny Škodových závodů s unikátní nosnou konstrukcí z dřevěných rámů Hetzer v areálu Techmania Science Center.


TECHNOCRANE

Továrna na teleskopické jeřáby pro filmový průmysl byla postavena v letech 2001 až 2005 na Borských polích v Plzni.


NTIS a CTPVV

Výzkumné Evropské centrum excelence NTIS a CTPVV Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity, postavené v letech 2012 - 2014 v Plzni.


Bytový dům Poděbradova

Bytový dům Poděbradova Plzeň, jehož architektura domu se vědomě hlásí k předválečné funkcionalistické estetice.


PEKASS centrála

Obchodně administrativní, školicí, testovací a skladový objekt firmy PEKASS specializující se na dodávky a servis strojů a zařízení pekáren a cukráren.


Opatství Nový Dvůr


Konverze areálu bývalého hospodářského dvora v Dobré Vodě u Toužimi na trapistický klášter. Probíhá od roku 1999 ve spolupráci s architektem Johnem Pawsonem.


10 HVĚZD

Revitalizací souboru židovských památek v deseti lokalitách vznikla síť oblastních kulturně vzdělávacích center židovské kultury, které prezentují jedinečné kulturní dědictví České republiky.


Klášter Chotěšov

Bývalý ženský premontstrátský klášter založený ve 13. století. Postupná obnovova probíhá od roku 1992. V současné době je klášter využíván převážně ke kulturním akcím.


Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze vzniklo v nově upravených prostorách bývalého františkánského kláštera. Kromě stálé expozice jsou přístupné i původní gotické interiéry s freskami z druhé pol. 15. stol. 


Dálniční kaple Smíření

Novostavba první dálniční kaple v ČR na odpočívadle u Šlovic na 83. kilometru dálnice D5 ve směru Rozvadov - Praha.

Z tisku

Klid v centru lázní zůstane

[03.12.2009]
Rekonstrukce náměstí v Konstantinových Lázních po více než půl roce skončila.

Konstantinovy Lázně - Až neobvyklé ticho zahalilo centrum Konstantinových Lázní. Dělníci totiž po více než po půl roce dokončili revitalizaci centra a jeho okolí.

Klid v centru, jakémsi malém náměstí, ale zůstane. Stání pro auta nahradily lavičky a zeleň, výjezd hasičů z části zbrojnice zase zbrusu nové Muzeum historické hasičské techniky. Z náměstí zmizely nehezké dřevostavby pro stánkaře.

Revitalizace centra zklidnila nejen náměstí, ale také přiléhající Lázeňskou ulici. „Na jejím začátku jsou zvýšené přechody kvůli rychle projíždějícím autům. Upravený je povrch chodníku,“ jmenoval starosta Konstantinových Lázní Karel Týzl.

Nová zeleň a nové osvětlení Vzhled Lázeňské vyšperkovala vysázená zeleň a nové veřejné osvětlení. Z ulice na malé náměstí zmizel dosavadní vjezd, který nahradily ostrůvky s veřejným osvětlením. Přibyly lavičky, odpadkové koše, pergola a kašna. „V proluce mezi Muzeem historické hasičské techniky a obchodem vzniklo informační centrum s obecní knihovnou a veřejné záchodky,“ popsal změny Týzl.
Asfaltový povrch náměstí nahradily kostky. Starosta vyjadřuje úlevu, že zmizely dřevěné stánky. Přesto se návratu stánkařů obává. „Dřevostavby pro stánkaře z počátku devadesátých let měly podpořit drobné podnikatele a zlepšit obchodní infrastrukturu. Jenže jednotliví prodejci postupně končili a navíc dřevostavby by nevyhovovaly do nového prostředí,“ řekl starosta lázeňského městečka.
Mnozí obyvatelé na náměstí postrádají nabídku služeb. „Nejsou tam obchůdky a kavárny, které by přilákaly lidi. Je to pouze volné prostranství, které už tady máme v podobě parku,“ stěžovala si jedna z místních Judita Linhartová.

Starosta přiznal, že podle původní zpracované studie měla v dolní části náměstí stát nová budova s kavárnou. Ale kvůli velkým nákladům na stavbu projektanti studii přepracovali. Rekonstrukce centra Konstantinových Lázní začala letos v březnu. Oficiální slavnostní otevření obec naplánovala na tuto sobotu. Požehnat přijede plzeňský biskup František Radkovský.

Celkové náklady na revitalizaci vyšly na necelých 30 milionů. Zhruba 25 milionů Konstantinovy Lázně získaly z fondů Evropské unie. Za likvidaci a výsadbu zeleně obec zapaltila 750 tisíc.

Místní obyvatele ale rekonstrukce centra a především náměstí rozděluje. Karel Týzl doufá, že dočasně. „Starší lidé jsou proti každé změně. Přesto jsou reakce obyvatel většinou kladné,“ pochvaloval si.

„Jsem rád, že odtud zmizela auta a líbí se mi, jak všechno do sebe architektonicky zapadá,“ vyzdvihl mladý muž Lukáš Jelen, který včera před obědem malým náměstím procházel. „Je to samá kostka a beton,“ oponovala Judita Linhartová.

Martin Švec

Zdroj: Mladá fronta DNES - Kraj Plzeňský 3. 12. 2009

zpět ...