Opatství Nový Dvůr


Konverze areálu bývalého hospodářského dvora v Dobré Vodě u Toužimi na trapistický klášter. Probíhá od roku 1999 ve spolupráci s architektem Johnem Pawsonem.


Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze vzniklo v nově upravených prostorách bývalého františkánského kláštera. Kromě stálé expozice jsou přístupné i původní gotické interiéry s freskami z druhé pol. 15. stol. 


Planetárium Plzeň

Planetárium je umístěno v restaurované budově č. 56 bývalé kantýny Škodových závodů s unikátní nosnou konstrukcí z dřevěných rámů Hetzer v areálu Techmania Science Center.


Techmania Science Center Plzeň

Moderní interaktivní centrum pro děti a dospělé, kteří mohou objevovat přírodní zákony, říši zvířat, historii průmyslu a techniky nebo energii ukrytou v obnovitelných zdrojích.


PEKASS centrála

Obchodně administrativní, školicí, testovací a skladový objekt firmy PEKASS specializující se na dodávky a servis strojů a zařízení pekáren a cukráren.


Dálniční kaple Smíření

Novostavba první dálniční kaple v ČR na odpočívadle u Šlovic na 83. kilometru dálnice D5 ve směru Rozvadov - Praha.


Klášter Chotěšov

Bývalý ženský premontstrátský klášter založený ve 13. století. Postupná obnovova probíhá od roku 1992. V současné době je klášter využíván převážně ke kulturním akcím.


Bytový dům Poděbradova

Bytový dům Poděbradova Plzeň, jehož architektura domu se vědomě hlásí k předválečné funkcionalistické estetice.


NTIS a CTPVV

Výzkumné Evropské centrum excelence NTIS a CTPVV Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity, postavené v letech 2012 - 2014 v Plzni.


TECHNOCRANE

Továrna na teleskopické jeřáby pro filmový průmysl byla postavena v letech 2001 až 2005 na Borských polích v Plzni.


10 HVĚZD

Revitalizací souboru židovských památek v deseti lokalitách vznikla síť oblastních kulturně vzdělávacích center židovské kultury, které prezentují jedinečné kulturní dědictví České republiky.

Z tisku

Z městských lázní bude hotel

[06.08.2009]
Italská firma TWB slibuje, že do tří let vznikne z prvorepublikové chlouby luxusní hotel s wellness centrem.

Plzeň - Kdysi chlouba prvorepublikové Plzně a pomník dlouholetého plzeňského starosty Luďka Pika. Dnes ruina a penzion pro bezdomovce. Na opravdové hotelové hosty si v bývalých městských lázních na Denisově nábřeží ještě počkáme. Ale už by to nemělo trvat dlouho.

Italská firma TWB chce lázně přestavět na luxusní hotel s wellness centrem. Součástí nové rekreační zóny bude i památkově chráněný bazén. Návrh ateliéru plzeňského architekta Jana Soukupa počítá s řadou výrazných změn nejen v interiéru budovy, ale i na jejím plášti.

„Přidali jsme jedno skleněné patro. Budova tak znovu získá patřičnou důstojnost, kterou ztratila při poválečné dostavbě,“ vysvětluje Soukup. V roce 1944 totiž lázně poškodila americká bomba. V letech 1949 až 1953 proběhla obnova domu, během níž došlo k několika „vylepšením“. Průčelí s osmi sloupy nahradila běžná fasáda.

Ztracenou eleganci má lázním vrátit právě spojení moderního skla s původní architekturou.

Už dokonce existují plány na využití nového patra.

„Mohla by tam být restaurace s výhledem na historické centrum,“ navrhuje architekt Soukup.

Pro něj je přestavba zchátralých lázní srdeční záležitostí. „Učil jsem se tu plavat jako řada dalších Plzeňanů. Pamatuji si z dětství sprchy i skokanské můstky,“ vzpomíná. Postupná devastace domu ale zahalila staré vzpomínky do neprostupné mlhy. Lázně se stávají každým rokem větší ruinou. Záchrana musí přijít rychle. „Do tří měsíců snad bude ukončeno územní řízení a stavět se začne ke konci příštího roku,“ doufá Soukup. První hoteloví hosté, plavci a klienti dalších lázeňských služeb by mohli do opraveného domu zavítat nejdříve v roce 2012. Komplikovaná bude především stavba podzemního parkoviště. Dělníci budou muset dům podkopat a vytvořit přes dvě stě krytých stání. Tunel z garáží umístili projektanti přímo pod dno velkého bazénu. Přibudou vířivky nebo posilovací stroje. Relaxační a sportovní zázemí bude moci využívat najednou až 250 lidí. Prostory v patrech budou patřit luxusnímu hotelu se sedmdesáti pokoji. Počítá se také s komerční zónou s obchody.

Městské lázně bývaly střediskem volného času do začátku 90. let minulého století. Pak přestaly fungovat. Plzeňská radnice totiž vyměnila budovu za bezcenné akcie firmy Inwest Shop, která zkrachovala. Později lázně získala pražská firma Amádeus, jejíž plány také nevyšly. V roce 2006 zastupitelé zvažovali možnost dům koupit zpět. Úvahy ztroskotaly především proto, že rekonstrukce domu by si vyžádala stovky milionů korun. Na navíc nebylo jasné, jak by město budovu využilo nebo jak by se řešilo parkování.

Jan Novotný

Zdroj: Mladá fronta DNES - Kraj Plzeňský 6. 8. 2009

zpět ...