Klášter Chotěšov

Bývalý ženský premontstrátský klášter založený ve 13. století. Postupná obnovova probíhá od roku 1992. V současné době je klášter využíván převážně ke kulturním akcím.


Bytový dům Poděbradova

Bytový dům Poděbradova Plzeň, jehož architektura domu se vědomě hlásí k předválečné funkcionalistické estetice.


10 HVĚZD

Revitalizací souboru židovských památek v deseti lokalitách vznikla síť oblastních kulturně vzdělávacích center židovské kultury, které prezentují jedinečné kulturní dědictví České republiky.


TECHNOCRANE

Továrna na teleskopické jeřáby pro filmový průmysl byla postavena v letech 2001 až 2005 na Borských polích v Plzni.


Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze vzniklo v nově upravených prostorách bývalého františkánského kláštera. Kromě stálé expozice jsou přístupné i původní gotické interiéry s freskami z druhé pol. 15. stol. 


Opatství Nový Dvůr


Konverze areálu bývalého hospodářského dvora v Dobré Vodě u Toužimi na trapistický klášter. Probíhá od roku 1999 ve spolupráci s architektem Johnem Pawsonem.


Techmania Science Center Plzeň

Moderní interaktivní centrum pro děti a dospělé, kteří mohou objevovat přírodní zákony, říši zvířat, historii průmyslu a techniky nebo energii ukrytou v obnovitelných zdrojích.


NTIS a CTPVV

Výzkumné Evropské centrum excelence NTIS a CTPVV Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity, postavené v letech 2012 - 2014 v Plzni.


Dálniční kaple Smíření

Novostavba první dálniční kaple v ČR na odpočívadle u Šlovic na 83. kilometru dálnice D5 ve směru Rozvadov - Praha.


Planetárium Plzeň

Planetárium je umístěno v restaurované budově č. 56 bývalé kantýny Škodových závodů s unikátní nosnou konstrukcí z dřevěných rámů Hetzer v areálu Techmania Science Center.


PEKASS centrála

Obchodně administrativní, školicí, testovací a skladový objekt firmy PEKASS specializující se na dodávky a servis strojů a zařízení pekáren a cukráren.

Z tisku

Techmania chce planetárium

[05.08.2009]
Nová hvězdárna má vzniknout v budově bývalé škodovácké jídelny. Otevřít by mohla za pět let.

Plzeň - Už více než deset let prostrádá krajská metropole vhodné prostory pro planetárium. První konkrétní návrhy na pomoc plzeňským hvězdářům představilo technické muzeum Techmania. Nová hvězdárna by měla vzniknout v budově bývalé škodovácké jídelny poblíž Borské ulice.

„Plzeň je jediným velkým městem v Česku, které nemá fungující planetárium,“ zdůvodňuje zájem Techmanie o astronomii její ředitel Vlastimil Volák. V současném sídle ve Skvrňanech se mohou hvězdáři věnovat pozorování hvězd jen omezeně. Soustřeďují se především na vzdělávací činnost a aktivity pro děti a mládež. Práce se studenty je také hlavní náplní muzea Techmania.

Hlavní pilíř vzdělávacího parku „Planetárium by se stalo hlavním pilířem budoucího vzdělávacího parku ve Škodovce,“ plánuje Vlastimil Volák. Na podzim se rozhodne o tom, zda Techmania získá na rekonstrukci památkově chráněné budovy peníze z evropských fondů. Nové planetárium by mohlo otevřít své brány v roce 2014.

Jak by měla nová hvězdárna vypadat? Výjimečnou stavbu od českorakouského architekta Ludwiga Tremmela z počátku minulého století doplní moderní skleněná pozorovací věž. „Se skleněnou přístavbou se počítá spíše až po roce 2014. Počáteční dotace z Unie nebude na celý projekt stačit,“ tvrdí plzeňský architekt Jan Soukup, který nové planetárium navrhl.

Přestavba bude komplikovaná Rekonstrukce unikátní škodovácké budovy ale bude mimořádně komplikovaná. „Budeme muset vybourat příliš úzké stěny a příčky. Postavíme je znovu i se zateplením,“ popisuje Soukup nejtěžší úkol přestavby. Staré zdi nesplňují potřebné normy a nevyhovují nárokům budoucích návštěvníků.

V překvapivě dobrém stavu se ale zachovala jedinečná konstrukce dřevěných lepených trámů. „Že se vazníky obejdou prakticky bez zásahů, je přímo zázrak,“ říká Jan Soukup. Ředitel plzeňského planetária Lumír Honzík zájem Techmanie o novou hvězdárnu vítá. „Ale doufám, že to nebude znamenat sloučení s muzeem. To by pro nás nebylo výhodné,“ myslí si Honzík. O možném sloučení planetária s Techmanií nakonec rozhodnou plzeňští politici.

„Uvidíme, jak Techmania s rekonstrukcí uspěje,“ nechce předjímat náměstkyně primátora Marcela Krejsová. Podle ředitele Techmanie Vlastimila Voláka by ke sloučení dojít mělo.

Jan Novotný

Zdroj: Mladá fronta DNES - Kraj Plzeňský 5. 8. 2009

zpět ...