Techmania Science Center Plzeň

Moderní interaktivní centrum pro děti a dospělé, kteří mohou objevovat přírodní zákony, říši zvířat, historii průmyslu a techniky nebo energii ukrytou v obnovitelných zdrojích.


Planetárium Plzeň

Planetárium je umístěno v restaurované budově č. 56 bývalé kantýny Škodových závodů s unikátní nosnou konstrukcí z dřevěných rámů Hetzer v areálu Techmania Science Center.


10 HVĚZD

Revitalizací souboru židovských památek v deseti lokalitách vznikla síť oblastních kulturně vzdělávacích center židovské kultury, které prezentují jedinečné kulturní dědictví České republiky.


Klášter Chotěšov

Bývalý ženský premontstrátský klášter založený ve 13. století. Postupná obnovova probíhá od roku 1992. V současné době je klášter využíván převážně ke kulturním akcím.


Opatství Nový Dvůr


Konverze areálu bývalého hospodářského dvora v Dobré Vodě u Toužimi na trapistický klášter. Probíhá od roku 1999 ve spolupráci s architektem Johnem Pawsonem.


TECHNOCRANE

Továrna na teleskopické jeřáby pro filmový průmysl byla postavena v letech 2001 až 2005 na Borských polích v Plzni.


PEKASS centrála

Obchodně administrativní, školicí, testovací a skladový objekt firmy PEKASS specializující se na dodávky a servis strojů a zařízení pekáren a cukráren.


Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze vzniklo v nově upravených prostorách bývalého františkánského kláštera. Kromě stálé expozice jsou přístupné i původní gotické interiéry s freskami z druhé pol. 15. stol. 


NTIS a CTPVV

Výzkumné Evropské centrum excelence NTIS a CTPVV Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity, postavené v letech 2012 - 2014 v Plzni.


Bytový dům Poděbradova

Bytový dům Poděbradova Plzeň, jehož architektura domu se vědomě hlásí k předválečné funkcionalistické estetice.


Dálniční kaple Smíření

Novostavba první dálniční kaple v ČR na odpočívadle u Šlovic na 83. kilometru dálnice D5 ve směru Rozvadov - Praha.

Z tisku

Němejcův dům se stane kulturním centrem

[21.07.2009]
Unikátní galerie obrazů malíře Augustina Němejce vzniká v jeho rodném domě v Nepomuku, který právě prochází náročnou rekonstrukcí.

Unikátní galerie obrazů malíře Augustina Němejce vzniká v jeho rodném domě v Nepomuku, který právě prochází náročnou rekonstrukcí.

Kromě rozsáhlé expozice zde budou také prostory pro pořádání kulturních akcí a samozřejmostí bude zázemí pro turisty.

Náklady budou bezmála 26 milionů korun „Město Nepomuk koupilo tento zhruba dvě stě let starý dům v roce 2006 již ve zcela žalostném stavu. Našim záměrem bylo od začátku vybudovat zde právě galerii Augustina Němejce, který je nepomuckým rodákem nadregionálního významu,“ říká Pavel Jiran, místostarosta Nepomuku. „O dva roky později jsme proto podali žádost o dotaci z fondů Evropské unie, která byla úspěšná. Unie nám tak zaplatí 92,5 procenta nákladů, které budou ve výši bezmála 26 milionů korun,“ doplňuje Jiran.

Rekonstrukce se dotkne nejen samotného domu Augustina Němejce, ale také přilehlých prostor.

„Novou tvář dostane přilehlá cesta, stodola i brána. Držíme se také původního vzhledu s tím, že doplníme moderní prvky především pro komfort návštěvníků,“ vysvětluje Jiří Opl, architekt z plzeňského Ateliéru Soukup, jež navrhl budoucí podobu stavby, a dodává, že se při práci na architektonickém projektu nechal inspirovat i obrazy Augustina Němejce. Ten svůj rodný dům také maloval.

Vznikne zde jednak bezbariérové propojení domu s přilehlým nepomuckým muzeem a také prostor pro pořádání různých kulturních akcí. „Budou zde výstavy místních kulturních spolků či fotografů, pořádat zde chceme také workshopy například pro sochaře z pravidelného sympozia,“ upřesňuje Pavel Jiran.

Hotovo by mělo být na jaře příštího roku. „K vidění zde bude největší známá kolekce obrazů Augustina Němejce. Část obrazů dá město ze svých sbírek a část přislíbili vystavit v nově zrekonstruované galerii i soukromí sběratelé tohoto malíře jižního Plzeňska,“ prozradil Jiran.

Zdroj: Mladá fronta DNES - Kraj Plzeňský 21. 7. 2009

zpět ...