Planetárium Plzeň

Planetárium je umístěno v restaurované budově č. 56 bývalé kantýny Škodových závodů s unikátní nosnou konstrukcí z dřevěných rámů Hetzer v areálu Techmania Science Center.


Opatství Nový Dvůr


Konverze areálu bývalého hospodářského dvora v Dobré Vodě u Toužimi na trapistický klášter. Probíhá od roku 1999 ve spolupráci s architektem Johnem Pawsonem.


NTIS a CTPVV

Výzkumné Evropské centrum excelence NTIS a CTPVV Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity, postavené v letech 2012 - 2014 v Plzni.


Techmania Science Center Plzeň

Moderní interaktivní centrum pro děti a dospělé, kteří mohou objevovat přírodní zákony, říši zvířat, historii průmyslu a techniky nebo energii ukrytou v obnovitelných zdrojích.


TECHNOCRANE

Továrna na teleskopické jeřáby pro filmový průmysl byla postavena v letech 2001 až 2005 na Borských polích v Plzni.


PEKASS centrála

Obchodně administrativní, školicí, testovací a skladový objekt firmy PEKASS specializující se na dodávky a servis strojů a zařízení pekáren a cukráren.

Aktuality

Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2016 získala historická jízdárna ve Světcích u Tachova

[26.05.2017]
Titul Stavba roku Plzeňského kraje získává za celkový přínos do mimoměstské stavební kultury. Kvalitní architektonický návrh koresponduje se soudobým systémem udržitelného rozvoje.

Největší jízdárna v České republice v Tachově – Světcích si vysloužila titul Stavba roku Plzeňského kraje 2016 v kategorii Rekonstrukce budov. Zvítězila i v hlasování veřejnosti. Lidé ji mohou navštívit v rámci komentovaných prohlídek nebo při pořádaných kulturních akcích.

Anotace stavby:
Druhá největší jízdárna ve střední Evropě, stavěná v letech 1858-1861. V roce 1981 se uvažovalo o demolici, ,,naštěstí‘‘ byla nákladná a tato originální stavba byla ponechána svému osudu. Před 16, lety začala záchrana a postupná obnova tohoto rozlehlého objektu, která stále pokračuje. V roce 2010 byly vyhlášená národní kulturní památkou. Pro veřejnost je přístupná část objektu (hlavní sál, západní stáj a pokoje ve 2NP západní části.

Hodnocení odborné poroty:
Nominace na titul Stavba roku Plzeňského kraje je navržena za náročnou a řemeslně poctivou obnovu jedinečné historické stavby. Za 5 minut dvanáct zachránilo město Tachov objekt před demolicí. Postupně vybudovalo pro veřejnost důstojný kulturně-společenský stánek, který se pyšní neobvyklým a ojedinělým řešením. Překrytí haly unikátním vzdušným krovem s prosklenou lucernou uvidíme málokde ve světě.  Při obnově jízdárny byly použity převážně dobové materiály, čímž byla stavba náročná i na dovednost dnešních restaurátorů a řemeslníků. Právem byla zapsána na seznam národních kulturních památek.

Postupná obnova objektu probíhá od roku 2000 ve spolupráci Atelieru Soukup s.r.o. a Arista Global s.r.o.

zpět ...

jižní pohled.jpgIMG_8504.jpgIMG_8535.jpgIMG_7138.jpghala jízdárny.jpg