NTIS a CTPVV

Výzkumné Evropské centrum excelence NTIS a CTPVV Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity, postavené v letech 2012 - 2014 v Plzni.


Opatství Nový Dvůr


Konverze areálu bývalého hospodářského dvora v Dobré Vodě u Toužimi na trapistický klášter. Probíhá od roku 1999 ve spolupráci s architektem Johnem Pawsonem.


Techmania Science Center Plzeň

Moderní interaktivní centrum pro děti a dospělé, kteří mohou objevovat přírodní zákony, říši zvířat, historii průmyslu a techniky nebo energii ukrytou v obnovitelných zdrojích.


TECHNOCRANE

Továrna na teleskopické jeřáby pro filmový průmysl byla postavena v letech 2001 až 2005 na Borských polích v Plzni.


PEKASS centrála

Obchodně administrativní, školicí, testovací a skladový objekt firmy PEKASS specializující se na dodávky a servis strojů a zařízení pekáren a cukráren.


Planetárium Plzeň

Planetárium je umístěno v restaurované budově č. 56 bývalé kantýny Škodových závodů s unikátní nosnou konstrukcí z dřevěných rámů Hetzer v areálu Techmania Science Center.

Aktuality

Památník osvobození města Planá

[17.05.2018]
Slavnostní odhalení nového památníku

V průběhu letošních květnových oslav byl v Plané slavnostně odhalen nový památník připomínající osvobození města dne 5. května 1945.

Památník připomíná nejen samotný den osvobození, ale také válečnou anabázi amerických mužů z 16. obrněné a 97. pěší divize. Při vrcholu stély jsou proto na památku vysekány mezi zlatými pruhy názvy míst, které byly s pohybem jednotek spojeny, až do konce 2. světové války 2. září 1945.

Jeho podobu tvoří kamenná stéla spočívající na okoseném stupni. Masivní světle šedá žula s matným ručně opracovaným povrchem je základním materiálem, který doplňují vysekané litery zlacených nápisů a hladké linie pětice pozlacených pruhů při vrcholu stély.

Kámen je dovezen z jižní Francie z lomu Carrieres Plo, ze kterého byly vytěženy kamenné bloky i pro plzeňský památník „Díky Ameriko!“. Kdybyste lom hledali na mapě, najdete ho východně od Toulouse u města Castres. Zajímavostí jistě je, že v tomto lomu se těží kámen pro dostavbu Gaudího katedrály Sagrada Familia v Barceloně.

Návrh: architekti Marek Marovič a Jan Soukup.

Foto: Jana Hohlová, archiv atelieru

zpět ...

DSCN3668.JPGplana-slavnostne-odhalila-pamatnik-osvobozeni-14_galerie-980.jpgplana-slavnostne-odhalila-pamatnik-osvobozeni-49_galerie-980.jpgplana-slavnostne-odhalila-pamatnik-osvobozenii_galerie-980.jpgDSCN3670.JPG