Techmania Science Center Plzeň

Moderní interaktivní centrum pro děti a dospělé, kteří mohou objevovat přírodní zákony, říši zvířat, historii průmyslu a techniky nebo energii ukrytou v obnovitelných zdrojích.


TECHNOCRANE

Továrna na teleskopické jeřáby pro filmový průmysl byla postavena v letech 2001 až 2005 na Borských polích v Plzni.


Opatství Nový Dvůr


Konverze areálu bývalého hospodářského dvora v Dobré Vodě u Toužimi na trapistický klášter. Probíhá od roku 1999 ve spolupráci s architektem Johnem Pawsonem.


PEKASS centrála

Obchodně administrativní, školicí, testovací a skladový objekt firmy PEKASS specializující se na dodávky a servis strojů a zařízení pekáren a cukráren.


Klášter Chotěšov

Bývalý ženský premontstrátský klášter založený ve 13. století. Postupná obnovova probíhá od roku 1992. V současné době je klášter využíván převážně ke kulturním akcím.


10 HVĚZD

Revitalizací souboru židovských památek v deseti lokalitách vznikla síť oblastních kulturně vzdělávacích center židovské kultury, které prezentují jedinečné kulturní dědictví České republiky.


Dálniční kaple Smíření

Novostavba první dálniční kaple v ČR na odpočívadle u Šlovic na 83. kilometru dálnice D5 ve směru Rozvadov - Praha.


Muzeum církevního umění plzeňské diecéze

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze vzniklo v nově upravených prostorách bývalého františkánského kláštera. Kromě stálé expozice jsou přístupné i původní gotické interiéry s freskami z druhé pol. 15. stol. 


Bytový dům Poděbradova

Bytový dům Poděbradova Plzeň, jehož architektura domu se vědomě hlásí k předválečné funkcionalistické estetice.


Planetárium Plzeň

Planetárium je umístěno v restaurované budově č. 56 bývalé kantýny Škodových závodů s unikátní nosnou konstrukcí z dřevěných rámů Hetzer v areálu Techmania Science Center.


NTIS a CTPVV

Výzkumné Evropské centrum excelence NTIS a CTPVV Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity, postavené v letech 2012 - 2014 v Plzni.

Názory

VZKAZ JANA SOUKUPA

[03.03.2012]
Dokument z cyklu České televize

Architekt, který vrací do života církevní památky poničené dějinami i lidmi.

Cyklus výpovědí osobností k tématům, která formují českou společnost.

Málokdo zrekonstruoval a zmapoval tolik církevních památek u nás jako architekt Jan Soukup (*1946). Na rodném Plzeňsku zná každou sochu, každý oltář a každou fresku a ví přesně nejenom, v jakém stavu je který kostel či kaple, ale i kde stávalo 64 kostelů, které už zmizely beze stopy. Ve svých publikacích i výstavách popsal rozsah poničení sakrálních staveb v plzeňském kraji - ničení synagog po nástupu nacismu, opuštění kostelů po odsunu Němců a jejich krutou devastaci novousedlíky v dobách komunismu. Působí v několika občanských sdruženích bojujících o záchranu místních klášterů a kostelů. Za rekonstrukci Kláštera Nový Dvůr spolu s Angličanem Johnem Pawsonem získal česká i mezinárodní ocenění. V Plzni je mimo jiné spoluautorem rekonstrukce Katedrály sv. Bartoloměje, historického Náměstí republiky nebo obnovené Měšťanské besedy. Navrhl ale také moderní dálniční kapli u Šlovic, která slouží k duchovnímu zastavení řidičům podobně, jako to funguje v sousedním Německu.
Postavme se zmaru - říká architekt, který věří, že nejen lidé, ale i lidská díla mají duši, o kterou je potřeba pečovat.

Režie M. Šandová, scénář Z. Šimůnková, dramaturgyně A. Majstorovičová

Připravily M. Šandová, Z. Šimůnková a A. Majstorovičová

PŘEHRÁT DOKUMENT

zpět ...